اسکن مدارک با کامپیوتر

اسکن اسناد به بخشی ضروری از گردش کار مدرن اداری و خانگی تبدیل شده است. این فرآیند ذخیره، به اشتراک گذاری و سازماندهی اسناد فیزیکی را با تبدیل آنها به فرمت دیجیتال ساده می کند. اگر به دنبال راهنمایی در مورد نحوه اسکن یک سند از چاپگر خود به رایانه خود هستید، در جای مناسبی هستید. مراحلی که در این راهنمای جامع پیدا خواهید کرد شامل نکات ارزشمند بسیاری است، با ما همراه باشید.

چگونه اسناد را روی چاپگر اسکن کنم؟

اسکن مدارک با کامپیوتر

قبل از اینکه به مراحل دقیق بپردازیم، بیایید روند اساسی اسکن اسناد در چاپگر را درک کنیم. اکثر چاپگرهای معاصر دارای قابلیت اسکن هستند، چه از طریق یک اسکنر داخلی یا یک ماژول اسکن خارجی. در اینجا خلاصه ای سریع از این فرآیند آمده است:

 • در فرآیند اسکن مدارک با کامپیوتر، سند خود را آماده کنید.
  طراحی چاپگر شما تعیین می کند که آیا باید سند را رو به پایین روی تخت اسکنر قرار دهید یا در تغذیه کننده سند.
 • به اسکنر دسترسی پیدا کنید.
  به گزینه اسکن در صفحه کنترل یا رابط صفحه لمسی چاپگر خود بروید. این ممکن است “اسکن”، “اسکن به کامپیوتر” یا اصطلاح مشابهی داشته باشد.
 • تنظیمات اسکن را انتخاب کنید.
  تنظیمات اسکن دلخواه خود را انتخاب کنید، مانند حالت رنگ (سیاه و سفید، مقیاس خاکستری، یا رنگ)، وضوح (اندازه گیری شده در DPI-نقاط در اینچ)، و فرمت فایل (PDF، JPEG، و غیره).
 • پیش نمایش اسکن
  اکثر چاپگرها یک گزینه پیش نمایش ارائه می دهند که به شما امکان می دهد پیش نمایش نحوه نمایش سند اسکن شده را مشاهده کنید. از این برای انجام تنظیمات در موقعیت و تنظیمات در صورت لزوم استفاده کنید.
 • سند را اسکن کنید.
  به محض اینکه تنظیمات رضایت بخش باشد و پیش نمایش مشاهده شود، اسکن آغاز می شود. چاپگر سند را از طریق مکانیسم اسکن تغذیه می کند.
 • اسکن را ذخیره کنید.
  پس از تکمیل اسکن، می توانید انتخاب کنید که سند اسکن شده را مستقیماً در مکان دلخواه خود یا از طریق نرم افزار اسکن در رایانه خود ذخیره کنید.

چگونه اسناد را از چاپگر به لپ تاپ اسکن کنم؟ – اسکن مدارک با کامپیوتر

 • مرحله 1: سند خود را آماده کنید.

مطمئن شوید سندی که می‌خواهید اسکن کنید فاقد چین و چروک، پارگی یا منگنه باشد. مطمئن شوید که فیدر اسناد به درستی بارگذاری شده است یا رو به بستر اسکنر است.

 • مرحله 2: به اسکنر دسترسی پیدا کنید.

گزینه اسکن را در صفحه کنترل یا رابط صفحه لمسی چاپگر خود پیدا کنید، جایی که فرآیند اسکن را آغاز خواهید کرد. بسته به مدل چاپگر شما، این گزینه ممکن است برچسب‌های مختلفی داشته باشد، اما معمولاً شامل عباراتی مانند «اسکن»، «اسکن به رایانه» یا «اسکنر» است.

 • مرحله 3: تنظیمات اسکن را انتخاب کنید.

پس از دسترسی به گزینه اسکن، از شما خواسته می شود تنظیمات مختلف اسکن را انتخاب کنید، از جمله:

حالت رنگ: بین سیاه و سفید، مقیاس خاکستری یا اسکن رنگی انتخاب کنید.

رزولوشن: وضوح را بر حسب DPI (نقطه در اینچ) مشخص کنید، جایی که مقادیر بالاتر DPI اسکن با کیفیت بالاتری را به همراه دارد اما منجر به اندازه فایل بزرگتر می شود.

سند اسکن شده را در قالبی که ترجیح می دهید (مانند PDF، JPEG یا TIFF) ذخیره کنید.

 • مرحله 4: پیش نمایش اسکن

پیش نمایش های چاپ گزینه ای است که در بسیاری از چاپگرها موجود است که به شما امکان می دهد قبل از چاپ سند اسکن شده را ببینید. می‌توانید از این ویژگی برای بررسی همسو بودن تنظیمات با نیازهای شما و اطمینان از موقعیت‌یابی مناسب استفاده کنید.

 • مرحله 5: سند را اسکن کنید.

در فرآیند اسکن مدارک با کامپیوتر به محض اینکه از تنظیمات و پیش نمایش راضی شدید، فرآیند اسکن را شروع کنید. چاپگر شما سند را از طریق مکانیسم اسکن تغذیه می کند و تصویر یا سند اسکن شده را پردازش می کند.

 • مرحله 6: اسکن را ذخیره کنید.

در بیشتر موارد، سند اسکن شده پس از اتمام اسکن در رایانه شما ذخیره می شود. محل ذخیره فایل را انتخاب کرده و نام مناسبی برای دسترسی آسان در آینده به آن اختصاص دهید.

سایر مقالات ما را از دست ندهید:

اسکن اسناد مالی و حسابداری

خدمات اسکن اسناد

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.